Past Awards

2017-2018 FELLOWS

Daniel George – (Astronomy) – Enabling Real-time Multimessenger Astrophysics via Numerical Relativity and Deep Learning

Mert Hidayetoglu – (Electrical and Computer Engineering) – Large Inverse-Scattering Solutions on Supercomputers and its Application to Imaging

Pouyan Karimi – (Mechanical Science and Engineering) – Simulation of Nanocomposites with a Focus on Electrical Properties and Shielding Performance

Kaijian Liu – (Civil and Environmental Engineering) – Transforming Data into Actionable Knowledge: A data-driven Approach to Enhanced Bridge Deterioration Prediction and Maintenance Decision Making

Shriyaa Mittal – (Center for Biophysics and Quantitative Biology) – A Cloud-Based Platform to Design ‘Optimal’ Probes for Protein Dynamics

Rambod Mojgani – (Aerospace Engineering) – Nonlinear Dimensionality Reduction of Convection-Dominated Flows

Darin Peetz – (Civil and Environmental Engineering) – A New Solver for the Generalized Eigenvalue Problem at Large Scales Combining Jacobi-Davidson and Multigrid Methods

Sixian You – (Bioengineering) – Computational Analysis of Label-Free Opto-Histology in Breast Cancer

2016-2017

Antoine Blanchard (Aerospace Engineering) — Computational and Analytical Study of Vortex Induced Vibrations of a Sprung Bluff Body with Internal Nonlinear Energy Sinks

Dimitrios Fytanidis (Civil and Environmental Engineering) — Turbulence and Sediment Transport in Oscillatory Boundary Layer Flows

Rachel Mansbach (Physics) — Mesoscale Molecular Simulations of Self-Assembling Organic Electronic Nanowires

Shriyaa Mittal (Biophysics) — Molecular View of Plant-Microbe Nitrogen Cycle Interactions

Advitya Patyal (Theoretical and Applied Mathematics) — A Novel Interface Tracking Approach for Modeling Three-Dimensional Premixed Turbulent Flames

Amirhossein Taghvaei (Mechanical Science and Engineering) — Computationally Efficient Implementation of Feedback Particle Filter Algorithm for High Dimensional Problems

Sixian You (Bioengineering) — Quantitative Imaging of Breast Cancer Progression Using Multimodal Optical Microscopy and Machine Learning

Xiao Zhang (Mechanical Science and Engineering) — Surface and Magnetic Dopants in ZnO: First-Principles Simulations for Advanced Optoelectronic Applications

2015-2016

Antoine Blanchard (Aerospace Engineering) — Computational and Analytical Study of Vortex Induced Vibrations (VIVs) of a Sprung Bluff Body with Internal Nonlinear Energy Sinks (NESs)

Qi Dang (Aerospace Engineering) — An Autonomous High-Performance Mesh Pre-processor for Computational Analysis of Complex Heterogeneous Materials

Gregory Hart (Physics) — In Silico Vaccine Design by Inverse Inference of Viral Fitness Landscapes

Abhishek Jaiswal (Nuclear, Plasma, and Radiological Engineering) — Atomic-scale Dynamics of Glass-forming Metallic Liquids

Tân Hữu Nguyễn (Electrical and Computer Engineering) — High Throughput Computer-Aided Prostate Cancer Diagnosis with Quantitative Phase Imaging and Machine Learning

Tianfang Xu (Civil and Environmental Engineering) — Bridging Models and Data: High Performance Computing for Bayesian Calibration of Geoscience Models with Structural Error

Yubo Yang (Physics) — Nuclear Quantum Effects on the Geometry of Molecules

Jaehyung Yu (Mechanical Science and Engineering) — Application of Quantum Monte Carlo Framework to Real Engineering Problems: Extension to Complex Wide Gap Materials and Unique Nanostructures

2014-2015

Sara Bahramianparchekoohi (Electrical and Computer Engineering) — Improved Microcalcification Detection in Breast Ultrasound

Abhilash Harpale (Aeronautical Engineering) — Plasma-surface Interaction Simulations: Controlled Patterning of Holes in Graphene

Greg Hart (Physics) — In Silico Vaccine Design by Inverse Inference of Viral Fitness Landscapes

Jack Hou (Bioengineering) — Personalized Computational Genomics Approach to Predicting Cancer Drug Response

Ian McNamara (Mechanical Science and Engineering) — Geophysical Simulation of Earthquake Rupture Using Spacetime Finite Elements

Yuhang Wang (Biophysics) — Mechanism of the Formation of Membrane Bilayers in Graphite-Graphene-Oxide Nanopores

Jaehyung Yu (Mechanical Science and Engineering) — Quantum Monte Carlo Method to Modeling Point Defect Chemistry in Semiconductors: Application to Photovoltaic Materials Design

Kedi Zhang (Electrical and Computer Engineering) — Accurate and Efficient Electromagnetic Simulation of Highly Inhomogeneous Composite Materials

2013-2014

Sara Bahramianparchekoohi (ECE) — Image Quality in Ultrasonic Imaging Systems

Kallol Das (MechSE) — Solid-Fluid Material Removal Mechanisms in Focused Ion Beam Processing

Gary Foreman (ASTR) — Numerical Modeling of Cosmic Ray Acceleration and Propagation in the Large Magellanic Cloud

Maojing Fu (ECE) — Achieving Four-Dimensional Speech MRI: High-Performance Computation for Real-Time Volumetric Imaging

Harishanker Gajendran (CEE) — A Novel Multi-Model Framework for Hierarchical Modeling of Multiscale Phenomena

Folarin Latinwo (ChBE) — Nonequilibrium Free Energy Landscape of Flowing Polymer Solutions and Colloidal Suspensions

Phong Vu Viet Le (CEE) — High Performance Computing for the Prediction of the Dynamics of Malaria Under a Changing Environment

Syed Bilal Mehdi (MechSE)– Augmented Reality Environment for Robotic Surgery

Yuhang Wang (Biophysics) — Toward the Next-Generation Membrane Potein Crystal-Free Crystallography Technology

Kedi Zhang (ECE) — Multiscale Modeling of an Aircraft with Morphing Radar Signature

2012-2013

Natalie Beams (MechSE) — A Fast, Parallel-Efficient, Multi-Body Algorithm for Dense Cellular Blood Flows

Elena Caraba (CS) — Computational Modeling and Simulation of Composite Materials Based on Tomographic Images

Jeffrey Curtis (ATMS) — Parallel Stochastic Particle Method Development for Atmospheric Aerosol Modeling

Gary Foreman (ASTR) — Numerical Modeling of Cosmic Ray Acceleration and Propagation in the Large Magellanic Cloud

Maojing Fu (ECE) — Towards Dynamic Speech MRI: High-Performance Computation for Real-Time Imaging

Matias Carrasco Kind (ASTR) — Precision Bayesian Cosmology: New Approaches to Constraining the Dark Universe

Folarin Latinwo (ChBE) — Determining Materials Properties from Non-Equilibrium Dynamics and Stress Measurements in Polymer Solutions and Colloidal Suspensions

Abhishek Singh (ECE) — Overcoming Computational Challenges in Multimodal Medical Image Registration

2011-2012

Natalie Beams (MechSE) — A Fast, Parallel-Efficient, Multi-Body Algorithm for Dense Cellular Blood Flows

Ramon Calderer (CEE) — A Highly Scalable Variational Multiscale Method for Multiphysics Problems

Jeffrey Curtis (ATMS) — Parallel Stochastic Particle Method Development for Atmospheric Aerosol Modeling

Matias Carrasco Kind (ASTR) — Precision Bayesian Cosmology: New Approaches to Constraining the Dark Universe

Zhen Li (ECE) — Video Super-Resolution on Heterogeneous Platforms

Hossein Mobahi (CS) — Modeling and Recognition of Objects by Large-Scale Diffusion Simulation and Image Processing

Kuo-Chuan Pan (ASTR) — Impact of Type Ia Supernova Ejecta on Companion Star and Subsequent Evolution of Remnant

Pinchao Zhang (MatSE) — Bayesian Optimization for Coarse-Graining Complex Interactions and Directed Knowledge Discovery

2010-2011

Som Dutta (CEE) — High-Resolution Simulation of Near-Wall Fluid-Particle Dynamics and Particle-Turbulence Interaction Using LES Applied to Nonconservative Gravity Currents

Elham Hamed (MechSE) — Modeling of Mechanical Properties of Bone at Nanostructural Level

Jehanzeb Hameed Chaudhry (CS) — Numerical Methods for Size-Modified Poisson-Nernst-Plank Equations

Fan Lam (ECE) — Towards Real-Time Interventional MRI Using Advanced Algorithms for Data Acquisition and Image Reconstruction

Hossein Mobahi (CS) — Modeling and Recognition of Objects by Large-Scale Optimization and Image Processing

Kuo-Chuan Pan (Astr) — Impact of Type Ia Supernova Ejecta on Companion Star and Subsequent Evolution of Remnant

Seth Watts (MechSE) — Morphology Matching

Pinchao Zhang (MatSE) — Bayesian Optimization for Coarse-Graining Complex Interactions and Directed Knowledge Discovery

2009-2010

Aravind Alwan (MechSE) — Multiphysics Analysis of Hybrid Electrothermomechanical Microactuators

Mark Butala (ECE) — Large Scale Dynamic Computed Imaging for Solar-Terrestrial Astronomical Remote Sensing

Liangliang Cao (ECE) — Web Images Mining via Multiple Features

Jehanzeb Hameed Chaudhry (CS) — First-Order System Least Squares for Biomolecular Electrodiffusion

Jin Tae Kwak (CS) — Computational Methods for Cancer Diagnosis from FTIR Spectroscopy Data

Daniel Marsh (MechSE) — High Performance Simulations of Flow in Complex Nano Channels Using GPUs

James Sobotka (CEE) — Steady Crack Growth Through Ductile Metals: Computational Studies

David Tanner (BioP) — Parallel Simulated Annealing Algorithm for Protein Docking on GPUs

2008-2009

Mark Butala (ECE) — Large Scale Dynamic Computed Imaging for Solar-Terrestrial Astronomical Remote Sensing

William Fendt (Physics) — Precision Analysis of Cosmological Data

Bernard Ghanem (ECE) — Extracting a Fluid Dynamic Texture and Background from Video

Jin Tae Kwak (CS) — Computational Methods for Cancer Diagnosis from FTIR Spectroscopy Data

Satish Mantha (CEE) — A Satellite View of Biome Changes: Data Mining, Modeling and Prediction

Lingling Miao (Physics) — NAMD on GPU for Coarse-Grained Molecular Dynamics (jointly funded by NCSA)

Aaron Shinn (MechSE) — High-Performance Simulation of Turbulent Flows on GPUs (jointly funded by NCSA)

Fernando Stump (MechSE) — A Parallel Adaptive Finite Element Framework to Model Creep and Failure Damage in Polycrystalline Materials

Huibing Yin (MechSE) — Networked Multiuser Optimization Problems with Dynamics and Uncertainty: Theory, Algorithms and Applications

2007-2008

Eric Cyr (CS) — Fast Solutions to the Poisson-Boltzmann Equation Using Hierarchical Basis Functions

William Fendt (Physics) — New Directions in Cosmological Parameter Estimation

Bernard Ghanem (ECE) — Phase Based Model for Dynamic Textures

Kyoungsoo Park (CEE) — Parallel Massive Dynamic Fragmentation Using Adaptive Reduced Mesh Representation

Behzad Sharif (ECE) — Adaptive Magnetic Resonance Tomography for Real-Time Cardiovascular Flow Imaging

Teck Tan (MatSE) — Materials by Design: Predicting Thermodynamic Properties of Real Materials from First-Principles Methods and Data Mining

Daniel Turner (CEE) — A Multiscale, Parallel, Three-Dimensional, Finite Element Approach for Modeling Vortex Induced Vibrations of Tall Buildings Subject to Wind Loading

Evan VanderZee (Math) — Well-Centered Meshing

2006-2007

Nitin Agarwal (MechSE) – Computational Analysis of Uncertainties in Electrostatically Actuated MEMS

Eric Cyr (CS) – Multilevel Iterative Methods for Solving the Poisson-Boltzmann Equation

Amir Ghalayani Isfahani (MechSE) – Multiscale Simulation Model of Cell Mechanics in Microcirculation

Nagarajan Kalyanasundaram (MechSE) – Efficient Multiscale Methods for Modeling Structure and Electronic Properties of Nanostructures Created by Ion Bombardment

Jeronymo Pereira (CEE) – An hp Adaptive Generalized Finite Element Method with Face Offsetting for 3-D Crack Propagation and Branching

Behzad Sharif (ECE) – Patient-Adaptive Real-Time 4-D Cardiac Magnetic Resonance Imaging

Rishi Rakesh Sinha (CS) – Indexing Scientific Data

2005-2006

YoungJung Chang (ChBE) – Design of Robust Metabolic and Signaling Networks

Xu Han (ECE) – Efficient Searching of MAP in High Dimensional Probability Space, with Application to 3-D Articulated Body Tracking

Amir Ghalayani Isfahani (TAM) – Multiscale Simulation Model of Cell Mechanics in Microcirculation

Nagarajan Kalyanasundaram (MIE) – Multiscale, Computationally Efficient Algorithms for Modeling Nanostructure Created by Ion Bombardment

Yiruo Lin (TAM) – Multimaterial Computational Framework for Bioreactors and Tissue Engineering

Jeronymo Pereira (CEE) – An hp Adaptive Generalized Finite Element Method with Face Offsetting for Three-Dimensional Crack Propagation

Shankar Rao (ECE) – Switched ARX Systems for Audio and Video Segmentation

Lingxiao Zhang (ECE) – Engineering Exchange Interaction in Spin-Qubit Quantum Dot Circuits for Quantum Information Processing

2004-2005

Hakan Bagci (ECE) – Development of FFT-Accelerated Time-Domain Simulators for Electromagnetic Analysis of Complex Structures in Layered Media

Mariano Cantero (CEE) – Two-Phase Flow Models for Engineering and Environmental Scale CFD Computations

YoungJung Chang (ChBE) – Design of Robust Metabolic and Signaling Networks

Rajeev Jaiman (AE) – Adaptive Nonmatching Interface Schemes for Transient Multiphysics Simulations

Mariana Silva (TAM) – Large-Scale Topology Optimization for Tailoring Advanced Materials and Structures

Hongcheng Wang (ECE) – Object-Level Video Editing in Spatio-Temporal Gradient Domain

Allen Yang (ECE) – Representing Human Facial Expression Using Hybrid Linear Model

Lin Zhang (TAM) – Large-Scale Direct Numerical Simulations of Turbulent Multiphase Flow

2003-2004

Ravi Bellur-Ramaswamy (MIE) – Interface Tracking Problems in Crystal Evolution

Ananth Bhoj (ChBE) – Plasma Dynamics and Surface Interactions During Plasma Treatment of Polymer Surfaces

Martin Butz (CS) – Towards Computational Cognition: The Influence of Anticipatory Behavior

Mariano Cantero (CEE) – Two-Phase Flow Models for Engineering and Environmental Scale CFD Computations

Ashish Jagmohan (ECE) – Compression and Transmission of Light Fields

David Lin (TAM) – An Integrated Multi-Scale Cardiovascular Simulation Model

Michael Parks (CS) – Robust Preconditioners and Solvers for Ill-Conditioned Equations from Nonlinear Finite Element Analysis

Ali Yilmaz (ECE) – Development of Parallel FFT-Based Time Domain Integral Equation Solvers for Analyzing Scattering from Penetrable Volumes

Lin Zhang (AE) – Large-Scale Direct Numerical Simulations of Turbulent Multiphase Flow

2002-2003

Monica Awasthi (TAM) – Initial Development of a Cardio-Vascular Simulator for Evaluation of Ventricular Assist Devices

Pinaki Chakraborty (TAM) – Direct Numerical Simulation and Physical Modeling of the Dynamics of Vortex Packets in Wall Turbulence

David Hardy (CS) – Multiple Grid Methods for the Simulation of Biomolecules

Ashish Jagmohan (ECE) – Compression and Transmission of Light Fields

Rajeev Jaiman (AE) – Techniques for Aeroelastic Dynamics of Mesoflaps, Boundary Layers, and Shock Waves

Michael Parks (CS) – Robust Preconditioners and Solvers for Ill-Conditioned Equations from Nonlinear Finite Element Analysis

Kumara Sastry (MatSE) – Hybrid Atomistic Simulation + Competent Genetic Programming = Effective Multi-Scale Modeling of Nanostructured Materials

Alok Sutradhar (CEE) – Scientific Visualization and Parallel Computing Environment for Three-Dimensional Crack Propagation Using the Symmetric Galerkin Boundary Element Method

Amanda White (CEE) – Knowledge Discovery from Remote Sensing Observation

2001-2002

Pinaki Chakraborty (TAM) – Direct Numerical Simulation and Physical Modeling of the Dynamics of Vortex Packets in Wall Turbulence

David Hardy (CS) – Multilevel Techniques for the Simulation of Biomolecules

Xiaosong Ma (CS) – Flexible Parallel I/O Support for Irregular Codes

Pramod Subramonium (ChemE) – Simulation of 3-Dimensional Transport and Transients in Plasma Processing Reactors

Alper Ungor (CS) – Space-Time Mesh Generation

Ning Xu (ECE) – Real World Object Modeling using Multiple Views

Ruyi Yu (TAM) – Improved Sparse-Matrix Inverse and Preconditioning Techniques for Green’s Function Electronic-Structure Calculations in Materials Science Applications

Peng Zhang (MIE) – Three-Dimensional Failure Simulation of Particle-Filled Elastomers

Zhengyu Zhang (CEE) – Multiscale Fracture Modeling of Functionally Graded Materials

2000-2001

Ozgur Aktas (ECE) – Large-Scale Monte Carlo Simulations for Fundamental Investigations into MEMS Filters

Kemal Aygun (ECE) – Development of Fast, Parallel Time Domain Integral Equation Based Methods for Analyzing Electronic Circuits with Conducting, Penetrable, and Nonlinear Components

Carlos Caldas (CEE) – Optimization Models for Information Flows in Dynamic Distribution Construction Organizations

David Ma (ChemE) – Simulation and Control of Multidimensional Crystallization

Xiaosong Ma (CS) – Flexible Parallel I/O Support for Irregular Codes

Michael Mitchell (ChemE) – Many Body Simulations of Colloidal or Polymer Systems

Milind Naphade (ECE) – Multimedia Analysis for Semantic Indexing of Digital Video

Peng Zhang (MIE) – Three-Dimensional Failure Simulation of Particle-Filled Elastomers

Zhengyu Zhang (CEE) – Multiscale Fracture Modeling of Functionally Graded Materials using Parallel Computing Techniques

1999-2000

Kemal Aygun (ECE) – Development of Higher Order and Efficient Time Domain Integral Equation Based Methods for Analyzing Electromagnetic Transients in Electronic Circuits

Wing Fai Chow (CS) – 3-D Pseudospectral Self-Consistent Field Approximation

Sony Joseph (TAM) – Computational Electromagnetics

Jonghyun Lee (CS) – Efficient, Transparent Data Migration for High-Performance Scientific Computing

David Ma (ChemE) – Simulation and Control of Multidimensional Crystallization

Efimia Metsi (ChemE) – O(N log N) Algorithms for Large Scale Simulations of Foams and Emulsions

Milind Naphade (ECE) – Multimedia Analysis for Semantic Indexing of Digital Video

Arvind Rajagopalan (MIE) – A Parallel Approach to Solving the Multi-Tier Time Constrained Vehicle Routing Problems with Load Balancing

Maneesh Singh (ECE) – Real-World Scene Modeling and Virtual Manipulation for Augmented Display

Mohit Tawarmalani (ChemE) – Computer-Aided Design of Environmentally Benign Refrigerants

Gang Zou (CS) – Numerical Simulation of Biomolecular Diffusion

1998-1999

Wing Fai Chow (CS) – 3-D Pseudospectral Self-Consistent Field Approximation

David Graham (ChemE) – Acoustic Stimulation of Multiphase Flow Through Porous Media

Jonghyun Lee (CS) – Efficient, Transparent Data Migration for High-Performance Scientific Codes

Maneesh K. Singh (ECE) – Real-World Scene Modeling and Virtual Manipulation of Augmented Display

Mohit Tawarmalani (MIE) – Computer-Aided Design of Environmentally Benign Refrigerants

Prem Venugopal (MIE) – Development of an Algebraic Multigrid Solver for Navier-Stokes

Fei Wang (NucE) – An Advanced Numerical Scheme for Smoke Dynamics

Brett Wood (AE) – Coupled Fluid-Solid Computation of a Novel Shock-Boundary-Layer-Interaction Flap System

1997-1998

David Graham (ChemE) – Acoustic Stimulation of Multiphase Flow Through Porous Media

Arne Gullerud (CEE) – Finite Element Modeling of Crack Growth in Multiply-Cracked Engineering Components

Yong Liu (CS) – Multiscale Optimal Control

Yong Rui (ECE) – Content-Based Indexing and Retrieval in Multimedia Databases

Alexandros Trellakis (Physics) – Numerical Approaches for Nanoelectronics

Tao Wang (ECE) – Constrained Global Optimization of Filter Banks in Digital Signal Processing

Brett Wood (AE) – Coupled Fluid-Solid Computation of a Novel Shock-Boundary-Layer-Interaction Flap System

1996-1997

Yuelong Gu (Atmos) – Understanding the Spatial and Temporal Variability of Summertime Precipitation in the Midwest United States Using Wavelet Transforms

Michael Ham (CS) – Development of Efficient Scalable Algorithms for the Solution of Large Systems of Linear Equations Arising from the Numerical Solution of Groundwater Problems

Yong Rui (ECE) – Content-Based Indexing and Retrieval in Multimedia Databases

Ari Trachtenberg (CS) – Computational Methods in Coding Theory

Alexandros Trellakis (Physics) – Numerical Approaches for Nanoelectronics

Onder Uluyol (NucE) – Development of Local Gamma Activation Feedback Neural Network and Transient Analysis of Nuclear Power Plant

Jeremy VanAntwerp (ChemE) – Globally Optimal Robust Reliable Control of Large Scale Sheet and Film Processes

1995-1996

Biao Fang (TAM) – Solution Algorithms for Elliptic-Hyperbolic Systems Arising in Finite Element Models of Crack Growth

David Richards (Physics) – Computer Simulation of Ion Implantation and Semiconductor Processing

Abhay Samant (ECE) – Preconditioning Dense Matrix Problems in Computational Electromagnetics

Ming Torng (CS) – Development of Scalable Algorithms for Numerical Relativity

Ari Trachtenberg (CS) – Computational Methods in Coding Theory

Jeremy VanAntwerp (ChemE) – Globally Optimal Robust Reliable Control of Large Scale Sheet and Film Processes

You Zhang (ECE) – Analysis-Integrated Simulation and Visualization of Fluid Flow

Xingbin Zhang (CS) – High Performance Protein Macromolecular Dynamics

1994-1995

Biao Fang (TAM) – Solution Algorithms for Elliptic-Hyperbolic Systems Arising in Finite Element Models of Crack Growth

David Richards (Physics) – Computer Simulation of Ion Implantation and Semiconductor Processing

Abhay Samant (ECE) – Preconditioning Dense Matrix Problems in Computational Electromagnetics

Ming Torng (CS) – Development of Scalable Algorithms for Numerical Relativity

You Zhang (ECE) – Analysis-Integrated Simulation and Visualization of Fluid Flow

Xingbin Zhang (CS) – High-Performance Protein Macromolecular Dynamics